ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Panasonic’ten Tesla’yan 30 milyon dolarlık çevreci yatırım

Panasonic, şirketin kuruluşunun yüzüncü yılına denk gelen 2018 yılı itibarıyla elektronik sektörünün bir numaralı Yeşil İnovasyon Şirketi olmayı hedefliyor.

 

Panasonic, elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors a 30 milyon dolarlık yatırım yaptı. 2003 yılında kurulan otomotiv firması Tesla Motors, lityum-iyon pille çalışan elektrikli otomobilleriyle karbon salınımının azaltılmasında önemli rol oynayan aktörlerden biri. Yatırım, Tesla adi hisse senetlerinin tahsisli satış yoluyla hisse başına 21,15 dolarlık bedel ödenerek alınmasıyla gerçekleşti.

 

Panasonic, sunduğu enerji üreten ve depolayan çevreci ürünlerle çevreci duyarlılık açısından önemli bir rol oynuyor. Tesla Motors ise dünyanın en hızlı elektrikli arabası olan Tesla Roadster ile çevreye duyarlı araçların yaygınlaşması yolunda öncülük ediyor. Bu yatırım aracılığıyla her iki şirket arasında geleceği yönlendirecek uzun vadeli bir işbirliğinin de temelleri atılmış oldu. Tesla gelişmiş akü gruplarında Panasonic akü hücrelerini kullanıyor ve Panasonic le yalnızca elektrikli araçlara özel yeni nesil akü hücrelerinin geliştirilmesi için işbirliği yapıyor. Tesla nın mevcut akü stratejisi çoklu akü tedarikçilerinin hücrelerini kullanarak şahsa yönelik akü grupları oluşturulmasıyla şekilleniyordu. Tesla akü gruplarına tercih edilen lityum-iyon akü hücresi tedarikçisi olarak Panasonic i seçti.

 

Panasonic in akü hücresi işlerinden sorumlu departmanı Energy Company nin Başkanı Naoto Noguchi bu işbirliğiyle ilgili şunları söyledi: "Panasonic, şirketin kuruluşunun yüzüncü yılına denk gelen 2018 yılı itibarıyla elektronik sektörünün bir numaralı Yeşil İnovasyon Şirketi olmayı hedefliyor. Çok yönlü lityum-iyon akü hücresi teknolojimiz Tesla nın piyasa lideri elektrikli araç güç aktarım mekanizması teknolojileriyle birleşerek sürdürülebilir taşınırlığı ön plana alıyor ve söz konusu hedefe ulaşmamıza yardımcı oluyor. Tesla Motors la ilişkilerimizi güçlendirmekten ötürü gurur duyuyoruz."

 

Tesla CEO su ve Kurucu Ortağı Elon Musk ise şu ifadeleri kullandı: "Dünyanın öncü akü hücresi üreticisi Panasonic in yatırım ve iş ortaklığı kapsamında Tesla yı seçmesi bizim için büyük bir onur olmakla birlikte teknolojimizin vardığı noktanın güçlü bir şekilde tasdiklenmesi anlamına geliyor. Panasonic üstün nikel tip katot teknolojisiyle enerji yoğunluğu en yüksek hücreleri üretiyor ve sektör lideri bir performans sunuyor. Bu iş ortaklığının akü gruplarımızı daha da geliştirirken maliyetleri de önemli oranda düşüreceğine inanıyoruz." www.geleceginenerjisi.com / 08.11.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR