ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Obama yönetiminden BP’ye dava

Amerikan tarihinin en büyük çevre faciası mahkemeye taşınıyor. Washington, Meksika Körfezi ndeki petrol sızıntısı nedeniyle BP dahil 9 şirketi dava etti. Şirketlerden astronomik tazminat talep ediliyor.

 

BP nin yanı sıra dava edilen 8 şirket, Transocean Ltd, Anadarko Petroleum, MOEX Offshore, Triton Asset leasing GMBH ve sigorta şirketi Lloyds of London ve bunların yan şirketlerinden oluşuyor.

 

Davada, bu şirketlerin, Meksika Körfezi nde meydana gelen ve ABD tarihindeki en kötü petrol sızıntı olarak görülen olaydaki rolleri ve yarattıkları zararlar araştırılacak.

 

Davayı New Orleans daki federal mahkemede açan ABD Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğüne dikkati çekerek, davalı ve suçlama sayısının artabileceğini belirtiyor.

 

ABD Adalet Bakanı: Tazminat istiyoruz

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, 20 Nisan daki patlamanın şirketlerin güvenlik ve faaliyet kurallarını ihlal etmesi nedeniyle meydana geldiğini söyledi. Holder, “Bu ihlallerin Meksika Körfezi nde yaşanan faciaya neden olduğunu kanıtlayacağız” dedi. Holder, kurtarma çalışmalarının yanı sıra facianın doğal ve ekonomik hayata etkilerinin tazmin edilmesini istediklerini kaydetti.

 

İddianamede, patlamanın olduğu 20 Nisan a kadar dönemde, "Macondo kuyusunun kontrol altında tutulmasında gerekli önlemlerin alınması, kuyunun durumunu izlemede en güvenli ve uygun sontaj teknolojisinin kullanılması, sürekli gözetimin yapılması ve çevre, doğal kaynaklar, ekipman ve personelin güvenliği için gereken ekip ile materyalin kullanılmasında ihmal olduğu" belirtiliyor.

 

“Sızıntının nedeni: ihmal“

Petrol sızıntısı yaşanmasına bu ihmallerin neden olduğu ifade edilen iddianamede, bundan dolayı sanıkların, Petrol Kirliliği Kanunu na göre herhangi bir sınırlama olmaksızın sızıntının temizlenmesinin zarar ve masraflarından sorumlu olduğu kaydediliyor.

 

İddianamede, ulusal sulara izinsiz petrol boşaltılmasını yasaklayan Temiz Su Düzenlemesi ne göre sanıklardan para cezası da talep ediliyor.

 

Meksika Körfezi nde, Nisan ayındaki patlama sonucunda 11 BP çalışanı hayatını kaybetmiş ve 757 milyon litreden fazla petrol denize akmıştı.

www.dw-world.de/dw / 16 Aralık 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR