ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ÜRETİM YAPAN FİRMA ARALIK`TA EİE`YE KAPASİTE BİLDİRİMİ YAPACAK

 

Güneş enerjisine dayalı olarak üretim yapan şirket her yıl Aralık ayı içerisinde, tesisteki her bir güneş paneli ile tesis bütününün güneş enerjisine dayalı olarak üretebileceği elektrik enerjisi miktarlarını, tesise gelebilecek güneş radyasyonuna ve rüzgar hızına bağlı olarak Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü`ne (EİE) sunacak.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`nın Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisleri Hakkında Yönetmelik kararı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinde kullanılan aksamın sahip olması gereken standartlar, test yöntemleri ve denetiminin belirlendiği yönetmeliğe göre, güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinin projelendirilmesinde kristal veya ince film PV modülleri ile odaklamalı PV modüllerinin; Performans testleri ve tip kabulleri için TS EN 61215, TS EN 61646 ve TS EN 62108 standartları, emniyet testleri için ise TS EN 61730 standardı uygulanacak. CSP sistemlerde ısıl (termal) performans TÜBİTAK tarafından kurulum yerinde yapılacak ve Bakanlığa rapor edilecek.

 

-ELEKTRİK ÜRETİM MİKTARINI EİE DENETLEYECEK-

 

Güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinde veya güneş enerjisi ile birlikte diğer yenilenebilir enerji veya birincil enerji kaynağı kullanan hibrit tesislerde üretilen elektrik enerjisi içerisindeki güneş enerjisine dayalı elektrik enerjisi üretim miktarı EİE tarafından denetlenecek. Bu kapsamda, güneş enerjisi kullanan elektrik üretim tesislerinde, verileri elektronik ortamda EİE`nin kontrol merkezine gönderen izleme sistemlerinin bulundurulması şartı aranacak. Buna ilişkin usul ve esaslar EİE tarafından belirlenerek mevcut internet sayfasında yayımlanacak.

 

EİE, tesisteki yatay düzleme gelen toplam güneş radyasyonu ile güneş panellerinin yüzeyine gelen güneş radyasyonunu; Tesis alanının yerden en fazla 10 metre yüksekliğindeki rüzgâr hızını; İnvertörler ile birlikte güneş panellerinin anlık üretim durumlarını; İnvertör çıkışlarında bulunan ve tesis trafosuna verilen elektrik enerjisini; Diğer yenilenebilir enerji veya birincil enerji kaynağını kullanan tesislerde üretilen elektrik veya ısı enerjisini gösteren gerçek zamanlı ölçüm bilgileri denetleyecek.

 

Ayrıca, elektrik üretim şirketi her yıl Aralık ayı içerisinde, tesisteki her bir güneş paneli ile tesis bütününün güneş enerjisine dayalı olarak üretebileceği elektrik enerjisi miktarlarını, tesise gelebilecek güneş radyasyonuna ve rüzgar hızına bağlı olarak EİE`ye sunacak. Ankara (ANKA)

19 Haziran 2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR