ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Ortadoğu’daki savaşların nedeni güneş enerjisidir

Uzun yıllardır Almanya’da, Türkiye’de ise 2009 yılında faaliyet göstermeye başlayan, Nevkade Proje Yatırım Ltd. Şti’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Gediz; Ortadoğu’daki savaşların asıl nedeninin Güneşten elde edilecek olan enerji olduğunu, bu enerjinin petrolden 3 kat daha değerli olacağını belirtti.

 

Gediz, “Önümüzdeki yıllarda dünyada güneş enerjisinden 1 kw/saat elektriğin maliyeti 6 cent, 500 cc’lik buharın maliyeti 2.2 cent olacak. Bu maliyetler petrolün 5’te 1’i fiyatına geliyor. Dünyadaki en ucuz enerji sistemi güneş enerjisidir. Türkiye’nin ısınma maliyetine için ödediği doğalgaz bedeli yıllık 35 milyar doların üzerinde bir rakamdır. Türkiye güneş yönünden zengin bir coğrafi yapıya sahip. Güneşten elde edeceği enerji ile tüm ihtiyacını karşılayabilir. Bu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Örnekleri de vardır. Bu uygulamayı Avrupa’da birçok ülkede hayata geçirdik.” dedi.

 

2011’in yaz aylarında çıkan yasayla güneş enerjisinden yararlanmanın mümkün hale geldiğini belirten Gediz “Bu enerjiden yararlanmak, tasarruf, ekonomi, güven açısından çok önemli. Ayrıca karbondioksit üretmeyerek doğayı temiz tutuyor. Bu teknikle Türkiye sanayide büyük bir ilerleme kaydedecektir. Ülkemizin şu anda en büyük ihracat sektörü otomotivdir. Güneş enerjisi üretim tesisleri ihracatı ise otomotiv sektöründen çok daha büyük olacak” dedi.

(Haber Kaynağı: Mutlu Haber)

www.haberdenizli.com

12.09.2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR