ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Kendi elektriklerini kendileri üretiyor

Denizli’nin Tavas ilçesinin Nikfer beldesinde 1750 metre yükseklikteki İpburnu Yaylası’nda vatandaşlar, elektrik sorununu kurdukları güneş enerjisi sistemiyle çözdü.

 

Yaylaya elektrik direkleri kurulmasını, elektrik tellerinin girmesini istemediklerini belirten vatandaşlar, halen 26 evden 10’unda güneş enerjisi sisteminin kurulu olduğunu ifade etti.

 

İpburnu Yaylası sakinlerinden Ömer Yürekten, AA muhabirine, aracının bakımı için gittiği sanayi sitesinde güneş ışınlarından yararlanılarak elektrik enerjisi üretilebildiğini öğrenince konuyu araştırdığını ve yayladaki evine bu sistemi kurma kararı aldığını anlattı.

 

Daha sonra güneş panelleri, güneş enerjisini elektriğe dönüştüren bir çevirici ve aküyle yaylada elektrik üretmeye başladığını belirten Yürekten, şöyle devam etti: "5-6 yıl önce başladık, şu anda elektrik sıkıntımız yok. Televizyon, elektrikli süpürge, matkap, hepsini rahatlıkla kullanıyoruz. Güneş enerjisinden faydalanmak isteyen malzemelerini alıyor, ben de kurulumuna yardımcı oluyorum.

 

Kısa bir süre içinde yaylada bulunan 26 hanenin tamamı güneş enerjisinden faydalanacak. Yaklaşık 700 liralık masrafla yıllar boyu elektriksiz kalmıyorsunuz. Hazır elektrikten daha ucuz. Devlete bu konuda yük de olmuyoruz.

 

Doğadan enerji üretiminin önümüzdeki süreçte daha da yaygınlaşacağını ümit ediyoruz" diye konuştu.

 

Evinde güneş enerjisi kullananlardan Mehmet Yürekten, yıllar önce güneşten elektrik üretmenin hayal gibi göründüğünü, ancak bugün hayallerin gerçeğe dönüştüğünü kaydetti.

 

Yürekten, "Yaylamız beldeye 12 kilometre uzaklıkta, çok engebeli bir alan. Daha önceki yıllarda el fenerleri kullanılıyordu. Televizyon izleyemiyor, buzdolabı, fırın kullanamıyorduk. Ama artık güneş enerjisinden ürettiğimiz elektrik sayesinde 24 saat kesintisiz elektriğimiz var" dedi.

 

İbrahim Urkay da eskiden yaylada aydınlanma için araçların aküsünden faydalandıklarını anlatarak, "Şimdi güneş enerjisiyle çalışan birçok malzeme var. Evimizin etrafında bulunan ışıklandırmaların tamamı güneşten. Paneller yeter ki birazcık güneş görsün, geceleri evlerimiz ışıl ışıl oluyor. Gündüzleri evin etrafına döşediğimiz fenerleri, süs lambalarını, çamaşır serer gibi güneşe doğru bırakıyoruz. Akşam yerlerine yerleştirdiğimiz zaman her yer aydınlanıyor. Güneş yaylaların karanlık gecelerini de aydınlattı" şeklinde konuştu.

 

Fatma Urkay ise önceden yayla evini temizlerken zorlandıklarını, bulaşıkları ve çamaşırları elle yıkadıklarını, şimdi güneş enerjisi sistemi sayesinde işlerinin kolaylaştığını dile getirdi. (Mustafa Çiftçi / AA)

http://gundem.milliyet.com.tr

05.10.2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR