ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Karbondioksit salınımında rekor düzeyde artış

ABD Enerji Bakanlığı, küresel karbondioksit salınımının şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

 

Enerji Bakanlığı Karbondioksit Bilgi ve Analiz Merkezi yetkilileri, 2010 yılında dünyanın havaya bir önceki yıla oranla yüzde 6`lık bir artışla 512 milyon ton daha fazla karbondioksit saldığını belirtti.

 

Karbon salınımdaki artışın yarısından fazlasından Çin, ABD ve Hindistan`ın sorumlu olduğu kaydedildi.

 

Küresel ekonomik krizin etkilerinin azalmasıyla birlikte insanların daha fazla seyahat etmeye başladığını ve üretimin yeniden artışa geçtiğini belirten yetkililer, bunun fosil yakıtlarının daha fazla tüketilmesi anlamına geldiğini vurguladı.

 

Karbon salınımının artmasının en önemli nedenlerinden biri de Hindistan ve Çin`de devam eden kömür kullanımı. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, 2007 yılında yayımladığı raporunda karbondioksit kirliliğinin küresel ısınma oranını belirleyeceğini açıklamış ve hava sıcaklığının, yüzyılın sonuna doğru ise ortalama 7,5 derece artacağı uyarısında bulunmuştu.

 

Bu arada Kyoto Protokolü`nü imzalayan sanayileşmiş ülkelerin karbondioksit salınımını azaldığı tespit edildi. 1990 yılında sera etkisi yaratan gazların yüzde 60`ından sorumlu olan sanayileşmiş ülkelerde bu oran, 2010 yılında yüzde 50`nin altına düştü. WASHİNGTON (AA)

www.radikal.com.tr

04 Kasım 2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR