ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Araçlar elektriği taştan çıkaracak

Otomobillerde çevrecilik kaygısıyla enerji verimliliği ve tasarrufunun yanı sıra ALTERNATİF enerji kaynakları bulma konusundaki çalışmalar devam ediyor. Son dönemde araç üzerindeki bir çok aksamdan elektrik üretmeye ve bunları klima, ışıklandırma gibi fonksiyonlarda kullanmaya çalışan üreticiler, farklı çözümler bulmaya çalışıyor.

 

Yaklaşık 10 yıldır üzerine “güneş enerjisinden elektrik üreten” paneller yerleştirilmiş sunrooflar kullanmaya başlayan üreticiler, bunları seri üretim modellerinde “isteğe bağlı” donanımlar listesine ekliyor. Bu sunrooflar, araç park halindeyken ürettikleri elektrikle klimayı çalıştırabiliyor ya da entegre havalandırmayla araç içindeki ısıyı düşürebiliyor.

 

Fren enerjisini geri kazanımı gibi sistemlerle, buradan da elektrik üretmeyi başaran üreticiler, evlerin çatılarında kullanılmaya başlanacak farklı boyaları da listeye aldılar. Güneş enerjisinden elektrik üretebilen bu boyaların, aynı zamanda araçlarda statik enerjiyi de elektriğe dönüştürebilecek bileşenlere de sahip olabileceği belirtiliyor.

http://ekonomi.milliyet.com.tr

10.09.2013

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR