ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

OECD ülkeleri arasında Türkiye ve Kanada dışındaki ülkeler rüzgârdan elektrik üretimine yönelecek.

 

ABD Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan Uluslararası Enerji Görünüm 2010 yılı raporuna göre, OECD ülkeleri arasında Türkiye ve Kanada dışındaki ülkeler rüzgârdan elektrik üretimine yönelecek.

 

Referans tan Begüm Gürsoy un haberine göre, Yenilenebilir enerji kaynaklarının 2023 yılına kadar nasıl bir dağılım göstereceğinin mercek altına alındığı raporda, OECD bölgesinde Türkiye ve Kanada dışında hidroelektrik santral ve baraj yatırımlarının çok az olacağı belirtildi. Ancak rüzgâr ve biomas yani çöpten elektrik üretimine yönelineceği tahmini yapıldı. Rüzgâr ve biomas gelecek 20 yılda bu ülkelerde büyük artış gösterecek.

 

ABD Enerji Bakanlığı na bağlı olarak çalışan Enerji Bilgi İdaresi her yıl düzenli olarak hazırladığı Uluslararası Enerji Görünüm Raporu nu açıkladı.

 

Raporda, OECD ülkelerinin büyük bir kısmında ekonomik açıdan kullanılabilir su potansiyelinin neredeyse tamamının değerlendirilebildiği ve bu nedenle de büyük çaplı hidroelektrik santral yatırımlarının olmadığı vurgulandı. Ancak bunun aksine OECD ülkeleri arasında yer alan Türkiye ve Kanada da 2023 yılına kadar birçok yatırım öngörüldüğü vurgulandı.

 

OECD genelinde özellikle rüzgârdan elektrik üretiminin yoğunlaştığı vurgulanarak devletlerin rüzgâr santrallarının kurulumunu teşvik ettiği vurgulandı. Çin, Vietnam, Hindistan da da gelecek dönemde hidroelektrik santralların kurulumunun öngörüldüğü belirtiliyor.

 

ABD li uzmanların tahminlerine göre, dünya enerji tüketimi OECD ülkelerinde 20 yılda yüzde 41 oranında artacak. Ancak OECD ülkesi olmayan ülkelerin enerji tüketimleri aynı sürede yüzde 84 oranında artış gösterecek.

 

İdare tarafından çıkarılan Türkiye ülke özetinde ise Türkiye nin dünya enerji pazarındaki konumu vurgulandı. Türkiye nin bölgesel enerji transit merkezi haline gelmek istediği belirtilerek özellikle Rusya, Hazar Denizi ve Ortadoğu kaynaklarının doğu ve batı Avrupa ya Türkiye üzerinden iletilmesinin istendiği belirtildi.

 

Türkiye nin önemli doğalgaz tedarikçileri ve kullanıcıları arasında stratejik bir konumu bulunduğu ancak hızla artan iç talebin re-export yani ithal edilen gazın yeniden ihracını zorlaştırdığı da ifade edildi.

 

Raporda, Türkiye nin doğalgaz aldığı İran ın geleceğine yönelik de bir perspektif çizildi. İran ın Türkiye üzerinden Avrupa pazarına açılım amacının gerçekleşmesi durumunda dahi ana tedarikçi konumuna gelemeyeceği belirtildi. Bunun nedeninin İran ın iç tüketiminin yüksek olmasından kaynaklandığı ifade edildi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

www.dunyabulteni.net / 23.08.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR