ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Çılgın Türklerin torunundan ilginç yatırım

Çılgın Türkler kitabının kahramanlarından makinist Eşref Usta nın torunlarından 20 Milyon avroluk yatırım.

 

Turgut Özakman ın Kurtuluş Savaşı nı anlattığı Çılgın Türkler kitabının kahramanlarından makinist Eşref Usta nın torunlarının kurduğu ALKE İnşaat A.Ş., Avrupa’nın en büyük alüminyum kablo üreticilerinden olan Portekizli Quintas & Quintas Grubu’na bağlı TEGOPİ firmasıyla çelik rüzgar türbini kulesi üretecek.

 

ALKE İnşaat A.Ş. nin enerji sektörüyle ilgili olarak kurduğu ALKEG A.Ş den yapılan açıklamaya göre, İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi nde rüzgar türbini kanatları üreten fabrikasına ilave yeni yapılan 20 milyon avroluk yatırımla çelik kule üretilmeye başlandı.

 

ALKEG ile TEGOPİ nin işbirliğindeki yatırım için, Portekiz in Ankara Büyükelçisi Louisa Bastos De Almedia ile TEGOPİ Başkanı Manuel Pedro Quintas ve ALKEG - TEGOPİ Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kemaloğlu nun katıldığı törenle düğmeye basıldı.

 

Portekiz Büyükelçisi De Almedia törende yaptığı konuşmada, iki ülkenin eski aile şirketlerinden olan firmaların kaynaşması ve anlaşmasının ve kısa sürede yatırımı gerçekleştirmesinin, yeni girişimlere de örnek olacağını bildirdi. De Almedia böyle yatırımların Türkiye nin AB ye giriş süreci için çok önemli katkısı olacağını vurguladı.

 

ALKEG - TEGOPİ Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kemaloğlu ise Türk ve Portekizli iki firmanın bir yıl gibi kısa sürede oluşan iş birliği ile söz konusu yatırımı hayata geçirdiğini, tesiste 150 kişiye istihdam sağlandığını, yan sanayi kolları geliştikçe istihdamın daha da artacağını kaydetti.

 

Avrupa kıtasında, İspanya’dan sonra rüzgar potansiyeli bakımından ikinci olan Türkiye ile bölgesindeki ülkelerinin rüzgar enerjisi pazarındaki ürün ve hizmet ihtiyaçlarını karşılamak üzere İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi nde toplam 280 bin metrekare alanda kurulan tesislerde, ALKEG A.Ş - TEGOPİ ortaklığı yılda 110 adet 100 metrelik çelik rüzgar türbini kulesi üretecek.

 

ALKE İnşaat gibi aile şirketi olan Portekizli Quintas & Quintas Grubu’nun sahip olduğu TEGOPİ firması 2009 yılını 35 milyon avro ciro ile kapatmıştı. Bünyesinde Solidal gibi Portekiz ve Avrupa’nın en büyük alüminyum kablo üreticilerinden birini de barındıran grubun toplam cirosu ise 250 milyon avro. Grubun enerji şirketi TEGOPİ Portekiz in Porto şehrinde toplam 140 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikasında yılda 180 adet rüzgar türbini kulesi imal etmeye devam ediyor.

 

Yatırım için 20 milyon avro harcayan ALKEG-TEGOPİ ortaklığı, İzmir Limanı’na 15 km, Aliağa Limanı’na 50 km uzaklıktaki tesislerinde üretilecek rüzgar türbini kulelerinden 2011 yılında yaklaşık 25 milyon avro ciro hedefliyor. www.patronlardunyasi.com / 16.10.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR