ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Jeotermal Enerji İşsizlik ve Cari Açığa Çözüm Olacak

İşadamlarına, 300 bin istihdam ve 10 milyar dolar net gelir sağlayabilecek olan jeotermal sektörüne yatırım çağrısında bulunan MTA Genel Müdür Yardımcı Hayrullah Dağıstan, KOBİ ölçeğinde işletmeler için hangi alt sektörlerde yatırım yapabileceklerini de açıkladı.

 

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdür Yardımcı Hayrullah Dağıstan’ın katılımıyla Van’da gerçekleştirildi.

 

Mustafa Albayrak : Jeotermal enerjiye yönelmeliyiz

Toplantının açılış konuşmasını yapan Enerji Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak Türkiye’nin kendi üreteceği enerji kaynaklarına yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

 

Dünya’da Petrol’ün 30 yıl, Doğalgaz’ın 130 yıl ve kömür rezervinin 80 yıl sonra tükeneceğini ifade eden Albayrak, “Enerji’de sıkıntı yaşamak istemiyorsak kendi üreteceğimiz ve sınırsız olan rüzgar, güneş, akarsular ve jeotermal gibi kaynaklara yönelmeliyiz” dedi.

 

Libya’daki iş bağlantısı

Bazı gazetelerde, Türkiye’nin Libya’dan 10 milyar dolarlık iş aldığını dair haberlerin yer aldığını ifade eden Albayrak, bu gelişmeyi memnuniyetle öğrendiklerini ifade ederek, “Libya’dan ihalesiz olarak alınan bu altyapı işi dış politikadaki hükümetin bir başarısıdır” dedi.

 

MTA Genel Müdür Yardımcısı Hayrullah Dağıstan: Jeotermal Enerji 300 bin istihdam ve 10 milyar dolar net gelir sağlayabilir.

 

Toplantıda konuşan MTA Genel Müdür Yardımcı Hayrullah Dağıstan’lı “MTA tarafından ihale yoluyla özelleştirilen jeotermal kaynakların yatırıma dönüştürülmesi ile istihdam ve ekonomiye canlılık getirilecektir” dedi.

 

Türkiye’de jeotermal enerjiden başlıca; Elektrik üretimi, Konut ve Termal tesis ısıtması, Seracılık, Termal turizm ve sağlık, Sıvı ve Kuru buz olarak CO2 üretimi için kullanıldığını ifade eden Dağıstan, “Türkiye’de jeotermal kaynaklardan yararlanılması durumunda ülke ekonomisine ve istihdama çok büyük katkılar sağlayacağını açıkladı.

 

Dağıstan şöyle devam etti:

Jeotermal potansiyelimizin tamamının harekete geçirilmesi halinde, entegre kullanımlarla birlikte; 3 milyon konutun elektrik ihtiyacı, 500 bin konutun enerji ihtiyacını sağlanması ile yıllık 400 milyon $ döviz tasarrufu sağlanacaktır. 30 bin dönüm sera alanının ısıtılması ile birlikte 30 bin kişiye istihdam ve sadece seracılıkta 4 milyar dolarlık gelir sağlanacaktır.

 

Jeotermal zenginliğimiz sayesinde 400 adet termal otel kurulabilir. Bir milyon yatak kapasiteli otellerde 250 bin kişiye istihdam sağlayarak yıllık 5 milyar dolarlık gelir sağlanabilir. Bütün kalemleri topladığımızda orta vadede 10 milyar dolar net gelir ve 300 bin kişiye istihdam vaat eden bir sektör ile karşı karşıyayız.

 

“Jeotermal kaynaklarda oluşan hızlı yatırım büyümesi ve buna bağlı uygulama artışı, beraberinde farklı yan sektörlerin de gelişimini sağlayacaktır” diyen Dağıstan, “KOBİ ölçeğinde çok sayıda girişimcinin yer alacağı sektörde yeni iş kollarına ihtiyaç olacaktır” dedi.

 

KOBİ’lere yatırım tavsiyesi

Dağıstan yatırımcılara jeotermal enerji kaynaklarının ortaya çıkaracağı ve yatırım yapılabilecek alt sektörleri de şöyle açıkladı:

 

“Elektrik üretimi için türbin üretimi, Dağıtım ve üretim için izolasyonlu boru üretimi, Kabuklaşma-korozyon problemini gidermek için kimyasal inhibitör üretimi, Isıtma uygulamaları için eşanjör, pompa ve ilgili parçaların üretimi, Sera uygulamaları için gerekli araç gereç üretimi, Jeotermal kaynakları aramak, geliştirmek ve üretmek için sondaj makine üretimi ile sondajcılık faaliyeti girişimi, Uygulamalar için plan, proje, fizibilite ve mühendislik ve Now-How sektörü”.

 

Dağıstan “Jeotermal enerji son yıllarda gerçekleştirilen arama çalışmalarının artırılması, yenilenebilir enerji (YEK) Kanunu ve 5686 sayılı jeotermal Kanunu ile yatırım güvenliğinin sağlanması, getirilen teşvikler ve MTA tarafından keşfedilen ve ön çalışmaları tamamlanan jeotermal sahaların yatırımcıya ihale yolu ile devri gibi önemli gelişmeler sayesinde yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım portföyüne ulaşmıştır” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Panelde, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Öncel, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Malik Gözübol ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Ateş de bir konuşma yaptı.

www.e-haberajansi.com

25.09.2011

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR