ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Philips`ten aydınlatmada tasarruf tedbirleri...

Philips, toplam elektrik harcamalarının yüzde 25`ini oluşturan aydınlatmada atılabilecek tasarruf adımlarını açıkladı. Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı, enerji verimli aydınlatmaya geçişle elektrik tüketiminde sağlanacak azalmanın maddi ve çevresel katkılarını vurguladı.

 

Philips, dünyada yaşanan küresel ısınma tehlikesi ve enerji krizinin yanı sıra son olarak bugün açıklanan yüzde 9,57`lik elektrik zammıyla Türkiye`nin de en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen enerji verimliliği konusunda, toplam elektrik harcamalarının yüzde 25`ini oluşturan aydınlatmayla ilgili yapılabilecek tasarruf adımlarını açıkladı.

 

Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

 

"Artık günümüzde, enerji tasarrufu yapabilmemizi sağlayacak yeni aydınlatma teknolojileri mevcut. Philips olarak biz, tüm segmentler için enerji tasarruflu komple aydınlatma çözümleri sunuyoruz.

 

Enerji verimli aydınlatmaya geçişin, hem tüketiciler; hem ülke ekonomileri; hem de çevre açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle bugün açıklanan yüzde 9,57`lik elektrik zammı ile bu geçişi hızlandırmamız gerektiğini bir kez daha gördük.

 

Maddi tasarruf elde etmek, karbondioksit emisyonunu azaltmak, elektrik santrallerindeki yükü azaltmak ve daha yüksek kalitede aydınlatmalar sağlamada enerji tasarruflu aydınlatmaya geçişin önemi büyük."

 

Türkiye`deki 80 milyon adet şeffaf lambanın enerji verimli lambalar ile değiştirilmesi sonucu; yılda* 1,6 milyar TL`lik tasarruf ve 7.000 GWh`lik enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

 

YENİ AYDINLATMA TEKNOLOJİLERİ YÜZDE 40 TASARRUF SAĞLIYOR

Enerji tasarrufu sağlamada en uygun yöntemin aydınlatma sistemlerinin enerji verimli çözümlerle değiştirilmesi olduğunu vurgulayan Ülkem Kırımlı, "Eski, verimsiz aydınlatma sistemlerinden yeni aydınlatma teknolojilerine geçmek, enerji kullanımında, maliyetlerde ve CO2 emisyonlarında ortalama yüzde 40`a kadar tasarruf sağlarken, bu oran bazı projelerde yüzde 80 ila 90`a kadar çıkabiliyor.

 

Küresel ölçekte aydınlatma alanının tamamında bu şekilde ortalama yüzde 40 enerji tasarrufu sağlanması, enerji maliyetlerinde 128 milyar Euro tasarruf anlamına geliyor. Bu da; 670 milyon ton CO2, yılda 2 TWh enerji üreten 642 orta ölçekli elektrik santralinin yıllık toplam enerji üretimine denk geliyor.

http://faalenerjidergisi.com

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR