ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Belediyeler enerjide tasarrufa yöneldi, parklar güneş piliyle aydınlatılıyor.

Belediye bütçelerinde enerji harcamaları önemli bir paya sahip. Özellikle park ve bahçelerin aydınlatılması için gece boyunca elektrik enerjisi harcanıyor. Son yıllarda enerji alanında yaşanan sıkıntı, belediyeleri yenilenebilir kaynaklara yöneltti. Bazı belediyeler tasarruf sağlamak için parklara güneş enerjisi ile elektrik üreten Led`li aydınlatma sistemi takıyor.

 

Konya Selçuklu, Kocaeli ve Mersin Yenişehir belediyeleri parkları ve piknik alanlarını gün boyu enerji depolayan güneş pilleri yardımıyla aydınlatmaya başladı. Konya Merkez Selçuklu Belediyesi, ilçede yaptırdığı muhtar ofislerini güneş enerjisinden elde edilen elektrikle aydınlatıyor. Bu sistemi yaygınlaştırma kararı alan belediye parklara güneş enerjisi ile elektrik üreten Led`li aydınlatma sistemi takmaya başladı. İlk etapta Yazır Mahallesinde bulunan Yeşil Vadi Parkında kullanılmak üzere 10 adet elektrik üreten Led`li aydınlatma sistemi kuruldu. Bu sistemle gündüz güneş enerjisini depolayan armatürler, depolanan enerji, gün batımından sonra parkı aydınlatmada kullanılıyor.

 

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sistemin amacının yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmak olduğunu belirtti. Bundan sonra ilçede yeni düzenlenen parklarda ve yapımı devam eden kültür ve sosyal hizmet binalarının çevre aydınlatmasında elektrik üreten Led`li aydınlatma sisteminin kullanılacağı ifade etti. Altay, `Billboard`ların ve parklarda bulunan havuzların da gece aydınlatmasının güneş enerjisiyle sağlandığını söyledi.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Doğu Kışla Parkı`nda 500 metrekarelik alanda Türkiye`nin en büyük güneş enerji santrallerinden birini kurdu. Stadyumdaki tribünlerinin üstüne kurulan ve 31 KW enerji üretim kapasitesine sahip enerji panelleri sayesinde park temiz enerji ile aydınlatılıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, enerji santralinin kurulum aşamasında biraz masraf yaptıklarını ancak santralin maliyetinin kat kat fazlasını tasarruf sağladıklarını kaydetti. Karaosmanoğlu, bu proje ile bağımsız bir enerji kaynağına sahip olduklarını, 21. yüzyılda yaşanan enerjiyi elde etme mücadelesine bakıldığında bu projenin öneminin anlaşılacağını dile getirdi.

 

Mersin Yenişehir Belediyesi de, kısa bir süre önce yapımını tamamlayarak Güneş Eğitim Parkı`nı hizmete açtı. Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, en temiz, yenilenebilir ve tükenmeyen enerji kaynağının güneş olduğunu hatırlatıyor. Genç, güneş enerjisinden mutlaka yararlanmak gerektiğini vurgulamak amacıyla Güneş Eğitim Parkı`nı düzenlediklerini anlattı.

 

12 YIL YÜZDE 90 VERİMLİLİKLE ÇALIŞIYOR

Orta büyüklükte bir parktaki sistemde 10 adet 6 metrelik dekoratif aydınlatma direği, 10 adet 65 Wp gücünde panel (Güneş Pili), 10 adet 75 Ah`lik jel akü, 10 adet şarj regülatörü, 10 adet de 15 Watt 1400 Lümen değerine sahip Led`li armatür kullanılıyor. Sistemde kullanılan akü tam şarj olmasından itibaren hiç güneş ışığı almadan 3 gece boyunca ışık verebilme kapasitesine sahip. Ayrıca, sistemde kullanılan paneller (Güneş pilleri) 12 yıl yüzde 90, 25 yıl yüzde 80 verimlilikle çalışabiliyor. Sistem elektrik şebekesinden bağımsız çalıştığından elektrik tasarrufu sağlanıyor. www.tumgazeteler.com / Temmuz 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR