ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Kahramanmaraş 2 Bin 416 Saat Güneş Alıyor

Güneş enerjisi ile elektrik üretecek iller arasında bulunan Kahramanmaraş, 1 yıl içerisinde toplam 2 bin 416 saat güneş alıyor. En çok güneşi 355 saat ile Temmuz ayında alan Kahramanmaraş en az güneşi ise 62 saat ile Şubat ayında alıyor.

 

Uzun zamandan bu yana beklenen güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek enerji bölgeleri belirlenmesinin ardından yatırım çalışmalarına başlayan üreticiler, illerin saatlik ne kadar güneş aldığını hesaplamaya başladı. Yılın 12 ayı belli derecelerde güneş alan Kahramanmaraş ise yatırımcıların iştahını kabartıyor.

 

Güneş enerjisi ile elektrik üretecek iller arasında en çok elektriği Konya alınken bunu Van ve Mersin takip etti. Konya`ya 92 megavat (MW) hak verilirken Van`a 77, Mersin`e ise 35 megavatlık başvuru hakkı tanındı.

 

Reel sektör yatırımları ile ekonomisini büyüten ve Türkiye`nin 9. büyük elektrik kullanıcısı olan Kahramanmaraş, 38 il ile birlikte güneş enerjisiyle elektrik üretecek. Son 10 yılda yüzde 400 büyüyen ekonomisinin yanı sıra aldığı teşvik ile yeni atılımlar yapan Kahramanmaraş, uzun zamandan bu yana beklenilen güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek enerji bölgeler arasında yer aldı.

 

Yıllık 2 bin 416 saat güneş alan Kahramanmaraş, 38 il arasında yer alarak güneş enerjisi ile elektrik üretecek. Yerli ve yabancı yatırımcıların heyecanla beklediği Türkiye güneş enerjisi yatırım haritası ve elektrik bağlantı noktaları netleşti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı güneş enerjisi yatırımlarının yapılacağı bölgeleri ve şehirleri belirleyerek yatırımcıların bilgisine sundu. Yeni hazırlanan ve yayınlanan haritaya göre güneş enerjisinden elektrik üretmek için sadece 27 bölgede 38 ile izin çıktı. En yüksek kapasite 92 megavat (MW) ile Konya`ya verildi. Van`a 77, Mersin`e ise 35 megavatlık başvuru hakkı tanındı. Güneş enerjisinde, Türkiye genelinde kurulu güç 600 MW`ı geçemeyecek. Sektöre 2 milyar Euro civarında yatırım yapılması bekleniyor.

 

Kahramanmaraş`ın aylara göre aldığı güneş saati ise şöyle:

"Ocak 67. 12, Şubat 62, Mart 133, Nisan 207, Mayıs 265, Haziran 310, Temmuz 355, Ağustos 305, Eylül 252, Ekim 172, Kasım 193 ve Aralık 97 saat." Kahramanmaraş (İHA)

www.haberler.com

01.06.2012

Kahramanmaraş İli Güneş Kaynak Bilgileri GEPA
BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR