ÜRÜNLER
HABERLER
Site içi arama:
Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kaydolun.
Email:
Ekle   Çıkar  

 

Güneş Enerjili Tekne Projesine Destek

Ceyhan Kaymakamı Karakuş, Çukurova Kalkınma Ajansı`nın 2011 yılı mali destek programı kapsamında 94 bin 183 lira destek sağlanan proje kapsamında güneş enerjili tekne yapılacağını bildirdi.

 

Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Ceyhan Teknik Endüstri Meslek ve Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi tarafından geliştirilen ve Çukurova Kalkınma Ajansı`nın da 2011 yılı Mali destek programı kapsamında 94 bin 183 lira destek sağlanan proje kapsamında güneş enerjili tekne yapılacağını bildirdi.

 

Karakuş, "Göçle gelen nüfusun sosyal ve ekonomik uyumunun sağlanması amacıyla güneş enerjisiyle çalışacak ahşap tekne yapımı" projesinin tanıtım toplantısında, güneş enerjisinin önemine değindi.

 

Denizcilik bölümü öğrencilerinin daha önce de güneş enerjisiyle çalışan bir tekne yaptıklarını belirten Karakuş, şunları kaydetti:

 

"Okulumuzun Çukurova Kalkınma Ajansı`ndan 2011 yılı Mali destek programı kapsamında 94 bin 183 lira destek sağlanan bu projesi örnek teşkil edecektir. Dünyada güneş enerjisinden en iyi yararlanan ülke Almanya. Ülkemiz bu konuda çok şanslı bir konuma sahip. Öyle ki, Almanya`nın en çok güneş alan yeri, ülkemizin en az güneş alan yeri gibi. Enerji, ülkemizin bütçe açıklarında en önemli paya sahip. Güneş enerjisinden daha iyi faydalanmak için çalışmalıyız. Okulumuzun bu projeden yüz akıyla çıkacağına eminim."

 

Proje kapsamında yüzde 25`inin Roman vatandaşlardan oluşacak kursiyerlere toplam 660 saat eğitim verileceği, yaklaşık 9 ay sürecek projede yapılacak 5 metre uzunluğundaki güneş enerjisi ile çalışacak teknenin 10 deniz mili hıza sahip olacağı kaydedildi. Adana (AA)

www.haberler.com

18.07.2012

Adana İli Güneş Kaynak Bilgileri GEPA
BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR